Prawidłowa dieta dla małego dziecka

Prawidłowa dieta dla małego dziecka

Żywienie jest zagadnieniem istotnym w przypadku osoby w dowolnym wieku, ale szczególnego znaczenia nabiera w okresie rozwoju. Wtedy dzięki odpowiednim ilościom niezbędnych składników odżywczych możliwy jest prawidłowy wzrost kośćca, rozwój psychofizyczny całego organizmu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta dla małego dziecka, którą należy wdrożyć mniej więcej w momencie przestawienia malucha na pokarm inny niż mleczny.

Prawidłowa dieta dla małego dziecka

Prawidłowa dieta dla małego dzieckaTrzeba mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne, dlatego jadłospis w wielu przypadkach będzie się różnił i nie jest to niczym złym. Natomiast należy jednocześnie dbać o jak największą różnorodność dostarczanych maluchowi produktów oraz pilnować wskazanych przez lekarza lub dietetyka wartości poszczególnych składników w diecie.
Osobną grupą są dzieci z różnymi alergiami pokarmowymi. W ich przypadku zalecenia dietetyczne będą trochę inne niż u rówieśników. Głównie z powodu konieczności wykluczenia pewnego składnika bądź produktu (grupy produktów). Ponieważ niekiedy tylko ścisłe przestrzeganie dobranej diety chroni dziecko przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi, wykluczony składnik lub produkt trzeba zastąpić innymi. Nie zaburzając w ten sposób prawidłowego rozwoju dziecka.

Warto korzystać ze wskazówek pediatry

Przeważnie w rodzinach odżywiających się zdrowo, przestawienie malucha z pokarmu mlecznego na stały odbywa się bardzo naturalnie. Dla lepszego efektu można w „okresie przejściowym” stosować gotowe dania przeznaczone dla dzieci w danym wieku lub samodzielnie miksować zdrowe produkty, przygotowując zupę, mus czy inny rodzaj posiłku. Żeby jednak nie pominąć żadnego z istotnych składników bądź nie obciążać młodego jeszcze układu pokarmowego ciężkostrawnym pożywieniem, można poprosić o wskazówki lekarza pediatrę. Są też liczne specjalne tabele i diagramy, zawierające nie tylko przykłady potraw, ale też przeciętne ilości, jakie dziennie powinno zjeść dziecko oraz inne wytyczne co do niezbędnych składników pokarmowych. Przestrzeganie tych zasad wspomoże prawidłowy rozwój młodego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *